PROLJETNA EKSKURZIJA UČENIKA 2. RAZREDA SŠ VALPOVO PDF Ispis E-mail
Petak, 13 Travanj 2018 13:17

prag

U razdoblju od 2. do 7. travnja šest je drugih razreda naše Škole bilo na ekskurziji pod nazivom Biseri srednje Europe. U sklopu toga putovanja posjetili smo tri srednjoeuropske metropole: Beč – Prag – Bratislavu.

Na put je išlo ukupno 75 učenika u pratnji svojih razrednika: 2. a OG (18 učenika; razrednica M. Jelkić), 2. b OG (17 učenika; razrednica V. Kajganić), 2. ekonomske (15 učenika; razrednica: K. Najcer Bračevac), 2. elektro (11 učenika; razrednik V. Vujnovac), 2. CP (8 učenika; razrednica M. Duk) te 2. razred prodavača (6 učenika; razrednica R. Pjevac).

Na put smo krenuli 2. travnja u 22.00 h. Nakon noći provedene u autobusu, ujutro nas je dočekao Beč. Uvijek lijep, raskošan, dinamičan, zanimljiv… Dojmljiv sa svojim carskim dijelom i građevinama koje još i dan-danas odišu reprezentativnim sjajem. Nakon zajedničke šetnje užim gradskim središtem te posjeta dvorcima Belvedere i Schonbrunn, učenici su dobili malo slobodnoga vremena za okrjepu i fotografiranje, a potom smo napustili Beč i Austriju te se uputili prema Češkoj i Pragu.

U Pragu smo proveli puna dva dana (tri noćenja). Grad nas je zadivio svojom ljepotom, kulturom, tradicijom, uređenošću… Na ruku nam je išlo i toplo, sunčano vrijeme pa smo grad mogli prepješačiti uzduž i poprijeko te ga doživjeti u punoj ljepoti. Dok smo gledali njegove (najčešće žućkaste) fasade, one su blještale na proljetnom suncu i sasvim nam je postalo jasno zašto Prag još nazivaju i Zlatnim Gradom. Prvi smo dan posjetili dva najvažnija gradska trga: Vatslavski trg i trg u starome dijelu grada koji nas je apsolutno oduševio svojim šarmom. Nekako smo se tu najradije zadržavali. Poslijepodne smo se dva sata vozili brodom po Vltavi tako da smo mogli doživjeti prašku čaroliju i iz jednoga drugog ugla. To su uistinu bili trenutci za pamćenje i izvrsna prilika za fotografiranje i prikupljanje uspomena. Drugi smo dan posjetili brdo Petrin, poznato izletište Pražana na kojem se nalazi praški 'Eiffelov toranj' (vidikovac) te Labirint zrcala. Nakon toga otišli smo do Hradčana, praške četvrti u kojoj je smješten Praški dvorac u kojem su vjekovima stolovali češki vladari, biskupi, a danas ondje obitava predsjednik Češke. Kažu da je to površinom najveći dvorac na svijetu. Poslije smo se pješice spustili prema uistinu impozantnom Karlovu mostu – jednoj znamenitosti Praga koju nikako ne smijete zaobići. Usput smo imali priliku s uzvišene pozicije Hradčana ponovno snimiti grad u punoj njegovoj ljepoti. Poslije šetnje Karlovim mostom učenici su imali priliku samostalno prošvrljati šarmantnim praškim uličicama u Starome gradu, okrijepiti se, odmoriti, družiti, fotografirati…

Sljedeći smo dan teška srca napustili Prag i krenuli ususret našoj sljedećoj destinaciji. Čekali su nas Slovačka i njen glavni grad – Bratislava. Ondje smo prvo posjetili Zoološki vrt i Park dinosaura gdje smo se dobro zabavili i prikupili zanimljive fotografije, a potom smo se zaputili u središte Staroga grada. Usput smo vidjeli Novi most – impozantan most preko Dunava koji se često kolokvijalno zove i Most NLO jer restoran na vrhu jednoga njegova stupa upravo neodoljivo podsjeća na NLO. Vidjeli smo i stari dvorac smješten na brijegu Mali Karpati ponad samoga grada. Posjetili smo Kužni pil, katedralu sv. Martina, toranj i vrata sv. Mihaela, središnji trg u starome dijelu grada, prošvrljali starim baroknim bratislavskim uličicama i fotografirali zanimljive i originalne bratislavske spomenike. Nakon okrjepe i kratkoga odmora, te predivnoga zalaska sunca koji nas je ispratio dok smo prelazili Dunav i napuštali Bratislavu, uputili smo se nazad u Hrvatsku. Sada već uistinu umorni, ali obogaćeni predivnim iskustvom i prizorima koje smo vidjeli, kući smo se vratili 7. travnja u tri sata ujutro.

Ekskurziju jednoglasno ocjenjujemo uspješnom i ovom prilikom pohvaljujemo sve svoje učenike koji su se pridržavali pravila koje smo dogovorili uoči puta i tako nama, profesorima, olakšali provedbu ovoga putovanja te omogućili da se svi sretno vratimo svojim domovima.

Vesna Kajganić, prof.